İYİ KUL OLMAK

Gökten ne yağdıda yer kabul etmedi. Toprağa ne ekildi de bitmedi. Bu dünya'ya kim geldi de gitmedi. Hangi dert hangi sıkıntı bitmedi....

Gökten ne yağdıda yer kabul etmedi. Toprağa ne ekildi de bitmedi. Bu dünya'ya kim geldi de gitmedi. Hangi dert hangi sıkıntı bitmedi. Allah'ın rahmeti, mağfireti kime yetmedi. Kim Allah dedi de O yetişmedi. Kim gizli gizli yalvardı da O işitmedi. Kim Rabbim dedi de O buyur kulum demedi. Rabbimizin buyur kulum hitabıyla müşerref olanlardan olmamız dileğiyle...Hayırlı Cumalar!Sizleri Yıldız kardeşimizin derlediği yazıyla başbaşa bırakıyorum.
            Yüce Allah şöyle buyruyor;”Ben insanları ve cinleri başka bir gaye ile değil,ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat suresi 56.ayet)
            Kulluk sorumluluk sahibi olmak demektir.Kulluğun birinci manası ibadet ve itaatle saygısını bağlılığını sahib-i hakikisine arz etmektir.İkinci manası ise ubudiyettir.Kişinin kul olduğunu bilincine varmasıdır.Rabbini tanıması kendi acziyetini idrak etmesidir.Emirlerini itaat edip yasaklarından sakınmakla kendi cüz-i iradesini Onun külli iradesi yönünde sarf etmesidir.
            İnsanoğlunun dünya hayatı bir kulluk sınavıdır.Bu sınav insanlardan Allah’a bağlı bir hayat yaşamayı,Ona yönelmeyi Ondan istemeyi Ona şükretmeyi Onun rızasını kaybetmemeyi,Onu hoşnut edecek davranışlardan bulunmayı ve Ondan başkasına kulluk etmemeyi istiyor.
            Yüce Allah insanları en güzel kalitede yaratmıştır.Yarattıktan sonra onları başı boş bırakmayıp akıl ve irade vermiş ve  kainatta yarattığı birçok şeyi onların hizmetine sunmuş Hz.Adem’den Hz.Muhammed’e kadar gelen zaman içerisinde peygamberler ve kitaplar göndermiştir. Hak ve batıl olarak iki yol göstermiştir. Yüce Allah insanoğluna sayılamayacak kadar çok nimet verirken, biri bize iyilik yaptığı zaman nasıl minnettar kalıyorsak,nasıl olurda Allah’ın bunca nimetlerini görmemezlikten geliriz.İnsanlar Allah’a yarattığı için ibadet etmeliler. Adem oğlunun Allah’ın ibadet için yarattığı canı başka amaçlar için kullanması büyük nankörlük değil de nedir? İnsanoğlu Allah’a karşı kulluk görevini yapar,varlık sebebini kavrayarak sorumluluğunu yerine getirirse o zaman meleklerden daha üstün olur.Eğer ki görevini yerine getirmeyip,batıla dalarsa o zaman hayvanlardan daha aşağı olur, çünkü hayvan dahi Allah’ın verdiği görevi yerine getirir.            Peygamberler insanları tek olan Allah’a çağırırken diğer yandan insanları boş varlıklara kulluk etmemeye davet etmektelerdi. İnsanoğlu ancak Allah için kulluk yaparsa huzur bulur. Böylece başkasına kul olmaktan kurtulur. İnsanın şerefi, üstünlüğü, Allah’a bağlılığı, ibadeti ve kulluğu iledir.Günde beş vakit namazlarımızda en az kırk defa “ancak sana kulluk ederiz” ayetini tekrar ederiz. Kulluğumuzu, ibadetle onun hoşnutluğunu kazanmak emirlerine itaat edip ve yasaklarından sakınmakla yapmalıyız. Kur’an şöyle der.”O göklerin ve yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir. Öyle ise ona kulluk et ve ona kullukta sabırlı ol” (209 Meryem Suresi)
            Kur’an Peygamberlerin niteliklerinden söz edilirken özellikle onların kulluklarını vurgular. Peygamberler insanların kalplerini tamir eder kulluk bilincini yeniden inşa ederler.Allah’a kullukta samimi olmayan insan ya nefsini ilah edinir,ya evlatlarını yada Allah’ı unutup makam mevki ,şan şöhret ve kendi benliğine kulluk eder.Ancak dara düştüğü zaman Allah aklına gelir.Refaha kavuştuğunda yine kendi benliğine döner.
            Hz.Eyüb’ün kısasına baktığımızda nasılda bizi ferahlatıyor.Rabbimiz onu övmüş “O ne güzel bir kuldur,ne güzel insandır” buyurmuş.Ne büyük nimet Allah tarafından böyle bir övgü alması.Asırlar sonra bu ilahi iltifat içimizi ferahlatıyor.Hz.Eyüb’ün kısasının üzerinde düşünmeliyiz.Onun kıssasında sağlam iman sonsuz sabır ve şükür görüyoruz.Yani Allah’a tam teslimiyet Yüce Allah onu malıyla canıyla ve evlatlarıyla  imtihan etti ama o hiçbir şekilde istikametinden şaşmadı varlıkta hamd etti ,yoklukta şükretti.
            İnsanoğlu Allah katında iyi bir kul olup olmadığını anlamak için kalbine bakmalıdır.Eğer kalbinde Allah’a karşı bir aşk bir sevgi duyuyorsa Allah’ın yarattığı şeylerde onun güzelliğini yaratma gücünü görüp hayran oluyorsa kendisinin de Allah tarafında sevildiğini anlamalıdır.Diğer yandan bir insanın tutkusu Allah’tan gayrı herhangi bir nesneye veya kula yönelik ise bu taktirde kişi artık o tutku zincirinin esiri olmuş demektir.

            Dünya meşakkatlerini bir yana bırakıp bütün benliğimizle Allah’a yönelmeliyiz.Çünkü yönelişin yanlışı köleliğe,doğrusu kulluğa götürüyor insanı. Ne mutlu hayatın hesabını düzgün yapıp kulluk görevini yerine getirip cennetin yolunu alan insana ve ne acı ki nefsin esiri olup kulluk görevini yerine getirmeyip yolu ateş çukuruna doğru gidene…
YILDIZ ŞAHİN
DERLEME

Daha Fazla Lezzet

DERLEME 5793888474944467707

Yorum Gönder

2 yorum

hümeyra dedi ki...

çok beğendim

fatma dedi ki...

yüreğine sağlık

SİTEMİZE ABONE OLUN

Image and video hosting by TinyPic

facebook twitter instagram youtube

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI
Erzurum'luyum Malatya'nın geliniyim.Evli ve 3 çocuk annesiyim.Mutfakta zaman geçirmek,değişik tarifler denemek ve bunu sizlerle paylaşmak çok güzel,lezzetin dili dilekhaniminmutfagi.com da

Bu Blogda Ara

BURALARDAYIZ

İNSTAGRAM

FACEBOOK

PİNTERST

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item