"RECEP ALLAH'IN AYIDIR; ŞABAN BENİM AYIMDIR, RAMAZAN İSE ÜMMETİMİN AYIDIR."

Recep ayı, sanki her iyi şeyin başlama noktası gibidir.  Bu ay için “ Allah’ın ay’ı ” denmesindeki kasıt, her şeyin Allah ilminde, Onu...


Recep ayı, sanki her iyi şeyin başlama noktası gibidir.
 Bu ay için “Allah’ın ay’ı” denmesindeki kasıt, her şeyin Allah ilminde, Onun iradesi ve dilemesiyle oluştuğuna işarettir. Bu hikmetin farkında olmak demek, Allah’ın farkına varmak, O’nu tanımak, O’na yönelmek için ne yapılması gerektiğini araştırmak, tefekkür etmek, plânlamak, hayata geçirme aşamalarının da bu ay içinde yapılmasının uygun olacağı anlamına gelir.
         Bu ay içinde bilhassa oruç ibadetinin  tavsiye edilmesi; Yapılacak çalışmaların bedenselden ziyade zihinsel çalışmalar olması gerektiğini gösterir. Bildiğiniz gibi ibadetler, bizzat kendimizin ölüm ötesi ebedi hayatımız için olmazsa olmaz hazırlık çalışmalarıdır. Oruç ibadeti ise bedeni işlevleri en aza indirerek enerjinin beyin tarafından daha fazla kullanılmasını sağlamaktır.
         Recep ayının ilk Cuma gecesine de Regaip gecesi denir. Hem Cuma gecesinin özel bir gece olması, hem Recep ayının özel bir ay olması, ikisinin bir araya gelmesi ise insanın, fark etmesi, yönelmesi, yeni bir ortama, yeni bir boyuta geçebilmek için gereken enerjinin ihsan edilmesi anlamına geliyor. Hele bir de kişi  insanları hoşnut edici davranışlarda bulunarak onlardan manevi destekte almışsa, artık onun koruyucusu, yardımcısı Allah’tır. Zaten bunun için Regaip  denmiştir. Değeri ölçülemeyecek kadar büyük ihsanlar, hikmetler, faziletler, bereketler anlamına gelir. Sanki hayat veren tohumları bitiren Rahmet yağmuru gibi.Ne diyelim bizi rahmetinde bereketinden mahrum etme ya Rabbi!!

Daha Fazla Lezzet

DUYURU 205328490741107503

Yorum Gönder

4 yorum

özlem dedi ki...

Kandiliniz mübarek olsun. Rabbim dualarımızı kabul etsin inşallah.

Muhterem'le Afiyetle dedi ki...

Sevgili Dilek,
Kandilini kutlar, Hayırlara vesile olmasını dilerim.

seyabb dedi ki...

hayırlı kandiller

dostkokusu dedi ki...

hayırl kandiller dilerim...

SİTEMİZE ABONE OLUN

Image and video hosting by TinyPic

facebook twitter instagram youtube

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI
Erzurum'luyum Malatya'nın geliniyim.Evli ve 3 çocuk annesiyim.Mutfakta zaman geçirmek,değişik tarifler denemek ve bunu sizlerle paylaşmak çok güzel,lezzetin dili dilekhaniminmutfagi.com da

Bu Blogda Ara

BURALARDAYIZ

İNSTAGRAM

FACEBOOK

PİNTERST

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item