MUHARREM AYI VE AŞURE

       Muharrem ayı, dini, sosyal ve tarihi önemi haiz olaylara sahne olmuştur. Bu durum Muharrem ayını,       İslam kültürü açısından daha...

       Muharrem ayı, dini, sosyal ve tarihi önemi haiz olaylara sahne olmuştur. Bu durum Muharrem ayını,
      İslam kültürü açısından daha da ön plana çıkarmaktadır.
      Muharrem Ayını önemli kılan özellikleri kısaca şöyle sıralamak mümkündür:
      Muharrem ayı, 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, kameri yılda -güneşin değil- ayın hareketleri esas alınmaktadır. Hicrî tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)' in Mekke'den Medine'ye göç edişi ile başlar. Hicretin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesi  Hz. Ömer devrinde olmuştur. Onun  devrine gelinceye kadar, Araplar, düzenli bir tarih belirleme sistemine sahip değillerdi. Fil vakası gibi önemli olayları kıstas olarak benimsemişlerdi. Hz. Ömer devrinde, Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl (Miladi 622) İslami takvimin başlangıç yılı (Hicri 1) olarak, Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul edildi.
Bilindiği üzere Hz. Peygamber (s.a.v.) Medine’ye hicret ettiğinde orada Arap halkla birilikte yaşayan Yahudiler vardı. İşte bu Yahudiler, Hz. Musa ile İsrail oğullarının, Firavunun zulmünden Aşûre günü kurtulduğunu söyleyen Yahudileri Hz. Peygamber yalanlamamış ve hatta bu yönde olumlu bir tavır sergilemiştir. Bunun yanı sıra tüm Samî dinlerde özel bir yere sahip görünen aşûre günü, Cahiliyye Araplarınca da önemli kabul edilmiştir. Hatta Resûl-i Ekrem’in de peygamberlik öncesi ve sonrası dönemde bir süre bu günde oruç tuttuğuna dair rivayetlere de rastlanır. Medine döneminde bu orucu müslümanlara tavsiye ettiği bilinen bir husustur.İbni Abbas’ın şöyle değdiği rivayet edilmiştir: “Hz. Peygamber Medine’ye geldiğinde Yahudilerin Aşûre günü oruç tuttuklarını gördü. “Bu nedir?” diye sordu. “Bu hayırlı bir gündür. Bu, Allah’ın İsrail oğullarını düşmanlarından kurtardığı, bu sebeple de Musa’nın oruç tuttuğu gündür” dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.) “Ben Musa’ya sizden daha layığım” buyurdu ve hem kendisi bu günde oruç tuttu, hem de başkalarına oruç tutmalarını emretti.”


Bu kadar anlatımdan sonra fotoğraflarla aşureyi vereyim;daha öncede yaptığım için malzeme leri ve hazırlanışını vermedim:))


Daha Fazla Lezzet

özel günler 7337440775427176650

Yorum Gönder

9 yorum

LaMa dedi ki...

Dilek Hanim, eellerinize saglik. bakalim ben de bu sene yapacak miyim asure :)

Unknown dedi ki...

verdiğiniz bilgiler öncelikle Allah razı olsun. Aşure tarifi ise bayağı pratik olmuş böylesi kolay anlaşılır olmuş. Ellerinize sağlık Allah kabul etsin. sevgilerimle...

birincisin dedi ki...

Allah kabul etsin ellerine sağlık:)

Dilekhaniminmutfagi dedi ki...

tombol tarifler isimli blog arkadaşım aşure tarifim gerçekten pratik oldu:)bukadar çok malzeme anlatım ancak fotolarla anlatılır diye düşündüm bir de miktar herkese göre değişir. o bitmeyen sınavlarınız inşaallah bir gün biter:))

reyhan kokulu mutfağım dedi ki...

allah kabul etsin...

nurşen dedi ki...

Ellerine sağlık arkadaşım,Allah kabul etsin,çok severim aşureyi aşure ayı olmasa ara ara yaparım evde.Bende perşembe günü yapmayı düşünüyorum Allah izin verirse.
Sevgiler arkadaşım

dogada.blogspot.ru dedi ki...

ALLAH kabul eylesin Dilek hanımcım tekrarına erişmek nasip olsun ellerinize sağlık sevgiler

birincisin dedi ki...

Dilek hanım bugün sizi izledim. İnşallah perşembede ekran karşısına sizi izlemeye geçeceğim.Milföy katlama şekilleri not alındı:)süpersiniz...başarılarınızın devamını görmek dileklerimle sevgiler:)

Adsız dedi ki...

Çok güzel bir blog hemşehrim gurur duydum benim için faydalı olacak tanıştığımıza sevindim, Allah' (CC) emanet olun. http://handanistan.blogcu.com/

SİTEMİZE ABONE OLUN

Image and video hosting by TinyPic

facebook twitter instagram youtube

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI
Erzurum'luyum Malatya'nın geliniyim.Evli ve 3 çocuk annesiyim.Mutfakta zaman geçirmek,değişik tarifler denemek ve bunu sizlerle paylaşmak çok güzel,lezzetin dili dilekhaniminmutfagi.com da

Bu Blogda Ara

BURALARDAYIZ

İNSTAGRAM

FACEBOOK

PİNTERST

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item