SEVGİLİ EN SEVGİLİ HOŞ GELDİN !

Sevgililer Günü ülkemizde de modalaştırıldı. 14 Şubat da diğer günler gibi ticarî kâr amacıyla insanlığa sunulsa da, birçok insan bu gün...

Sevgililer Günü ülkemizde de modalaştırıldı. 14 Şubat da diğer günler gibi ticarî kâr amacıyla insanlığa sunulsa da, birçok insan bu günde sevgisini gösterme ihtiyacı hissedecek.

 Sevgililer Günü size ne ifade ediyor?


Hz. Hatice (r.a.) ve Peygamberimiz (a.s.m.) arasındaki aşk nasıldı?

Onlar aşkı nefis için değil, Allah hesabına yaşadılar, onun hediyesi olarak bildiler ve sonsuza dek taşıdılar. Mevlâ hepimize onların muhabbetini tattırsın.

Şimdiki sevgiler onların muhabbetine kıyas edilir mi?

Bu tip tanımlamalar bizim kültürümüzde olmayan şeyler. Bizim Peygamberimiz (a.s.m.) sevgi öğretmeni zaten. Sevgiyi hayatın merkezine taşımış. Senede ayda bir güne sıkıştırmamış. Sevgililerin uyumlu ve mutlu yaşaması için yılın her günü özenle yaşanılası kılınmış. Biz böylesine bahtiyar bir ümmetiz. Bu sebeple sevginin bile sektöre dönüştürülmüş olmasından son derece rahatsızız. Sevgili demek, tek taş pırlanta alan ya da pahalı hediyeler sunmak demek değildir. Sevgi sonsuzdur. Maddesel kalıplara asla sığmayandır. Bir gülüş, bir bakış, birkaç sevgi sözcüğü en pahalı hediyelerden bile daha pahalıdır bana göre.Şimdiki sevgilerle onların muhabbeti tabiî ki kıyaslanamaz. Şimdilerde sevgi maddi kalıplara dökülür oldu. Onların arasında ise kökleri imanla, ubudiyetle, takvayla beslenen bir muhabbet söz konusuydu. Hz. Hatice hazinelerin anahtarını ona teslim ediyor. Peygamberimiz ise, bu yükün işleri yürütme ve büyütme kısmını üstüne alıyor. Sermayeyi eşine bırakıyor. Şimdi ise, tam tersini görmekteyiz. Bu bile kıyas için yeterli.


Hz. Hatice, Allah'ın en sevdiğini hoşnut ederek geçirirdi. Malından fakire, fukaraya, muhtaca bol infak ederek kazancını kârâ dönüştürdü. Nefsi taşkınlık ve zaafların değil, kalbi etkileşim ve tatminlerin yaşanabileceği harika işler yapardı.  Sevgililer Gününde Sevgi Sultanının (a.s.m.) güzelliklerini kuşanmak gerek.

Hz. Hatice (r.a.) günümüz kadını için nasıl bir modeldir?

Hz. Hatice’nin son devir kadını için örnek bir prototip olduğunu peygamberimiz zikrediyor. O da bizim gibi cahili bir toplumda var olmuş. Ayakları üstünde dimdik duruyor. İffetiyle müsemma başarısıyla bihemta. Bu yönüyle tavır ve duruş sergileyebilme adına bize söylediği çok şeyi var. Her yönüyle ideal ve etkileyici iş kadınlığı, iffeti, başarısı, eşliği, anneliği, sosyal hayatı, yardımseverliği, atılımcılığı ve daha birçok yönüyle bize rol model.

 Hz. Hatice  bu dönemde yaşasaydı; Müslüman kadınlar için en çok neye üzülürdü ?

Hz. Hatice (r.a.) en çok şu gayretsizliğimize ve lüksümüze çok şaşırırdı. Bunca rahat imkânlar içinde, böylesine kaygısız ve tasasız yaşayışımız onu çok incitirdi. Resûlün dâvâsını malı ve canıyla destekleyen kadın biz ümmet kadınlarından çok farklı bir bakış açısı geliştirmemizi isterdi. Bu alışveriş sevdamızı, israfımızı, vurdumduymazlığımızı çok eleştirirdi diye düşünüyorum. Dünyanın bir yerlerinde aç, biilaç yavrular ölürken, bizim şu halimize çok şaşırırdı.Bu da yeter herhalde kandiliniz mübarek olsun...

Daha Fazla Lezzet

özel günler 1973528539983831478

Yorum Gönder

11 yorum

YeMeK vAkTi dedi ki...

Sevgililer günün kutlu kandilin mübarek olsun canım....

Sevgilerimle....

Pembe Tatlar dedi ki...

Mevlüt kandilinizi kutlar hayırla vesile olmasını Yüce Allahtan dilerim....

özlem dedi ki...

mevlid kandiliniz mübarek olsun. Dualarınızın kabul olması dileğiyle.

Limon çiçekleri dedi ki...

Hayırlı kandiller ve gerçek sevgiliyle en güzel sevgililer günü diliyorum.Muhabbetle..

Hülya dedi ki...

Sizinde Dilek hanım. Sevgiler Hülya

kalpkurabiye dedi ki...

Dilek Hanım kıymetli yorumunuz için teşekkür ederimm..
kandiliniz mübarek olsun..
sevgiler..

anneminkizıyim dedi ki...

Allah'ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun..
Selamlar Arkadasim...

Fatoş Öztürk dedi ki...

Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, şeytan senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki duaların kabul kandilin mübarek olsun.En içten sevgilerimle...

Osmanlı Oto Lastik dedi ki...

Hayırlı kandiller..

nanekokusu dedi ki...

güzel yazınız için teş ederim ne güzel yazmışsın kalemine sağlık
kandiliniz mubarek olsun tüm dilekleriniz kabul olsun. sevgilerimle selamlar...

Unknown dedi ki...

Dilek Ablacigim,
Kandiliniz hayirli ve bereketli olsun insaAllah,
muhabbetle...

SİTEMİZE ABONE OLUN

Image and video hosting by TinyPic

facebook twitter instagram youtube

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI
Erzurum'luyum Malatya'nın geliniyim.Evli ve 3 çocuk annesiyim.Mutfakta zaman geçirmek,değişik tarifler denemek ve bunu sizlerle paylaşmak çok güzel,lezzetin dili dilekhaniminmutfagi.com da

Bu Blogda Ara

BURALARDAYIZ

İNSTAGRAM

FACEBOOK

PİNTERST

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item