ANNEME VE DÜNYANIN TÜM ANNELERİNE

Annelere duyulan sevgi ve saygıyı belirtmek için her yıl mayıs ayının ikinci pazarı, anneler günü olarak kutlanır; yıl...Annelere duyulan sevgi ve saygıyı belirtmek için her yıl mayıs ayının ikinci pazarı, anneler günü olarak kutlanır; yılın annesi seçilir. Gerçi biz Müslümanlara göre sadece mayıs ayının ikinci pazarı, anneler günü değil; yılın her günü, anneler günü; zamanın her anı anneler anıdır. Çünkü annemiz bizi, nice zahmetlerle dokuz ay karnında taşıyan, doğuran, büyüten, bize en yakın insandır. Tabii ki sadece bir gün onları hatırlamak yeterli değildir. Gene de hiç yoktan iyidir. Çünkü bu vesile ile hiç olmazsa; Cennetin ayaklar altına serildiği, çocuğunu zahmetle taşıyan, zahmetle dünyaya getiren o yüce varlığı, şefkat kahramanlarını ana-babalarını tamamen ihmal eden günümüz çocuklarına sene de bir kere de olsa, hatırlatma imkânını bulmuş oluyoruz.
Annelerimiz-babalarımız bizden, yaptıkları fedakârlığın ve besledikleri sevginin karşılığını asla beklemezler. Onlara karşı saygılı olmamızı isterler. Çocukları uğruna nice zorluklara katlanan, hatta hayatını bile hiç düşünmeden feda eden anneler-babalar, en çok değer verdikleri insanlardan, yani çocuklarından gelecek bir armağanı, daha doğrusu onları hatırladığımızı gösteren ufacık bir ipucunu bekliyor. Siz de yaşamınızda her şeyini hiçbir karşılık beklemeden size veren, o en çok sevdiğiniz varlığa onu hatırladığınızı gösterin. İyi insan olmamız, başarılı olmamız onlar için bir onurdur, bir gururdur. Başarılı ve iyi bir insan olmaya çalışmak annelerimize-babalarımıza verebileceğimiz en güzel hediyedir.

Maalesef anneyi “anneler günü”nde, babayı “babalar günü”nde, sakatı “sakatlar yılı”nda, çocukları “çocuklar yılı”nda, hatırlayan çok acaip bir toplum olduk.Halbuki ana gibi yâr bulunur mu hiç? İnsanların ALLAH (c.c.) kelâmından sonra en çok kullandıkları kelime ana kelimesidir. Böyle olmasına rağmen ana’yı “anneler günü”nde hatırlıyor olmak bitmişliğin en büyük emaresidir.


Yaratılmış dört varlığın dışında ana karnında bulunmaksızın çıkan hiçbir varlık yoktur. Bu dört yaratılmış varlık:
1- Hz. Adem (A.S.),2- Hz. Havva vâlidemiz.


3- Hz. Sâlih (A.S.)’ın devesi.


4- Hz. İsmail (A.S.)’ın koçu.


Bunlar dışında her yaratılmış varlık ana karnıyla irtibatlıdır. Yumurtadan çıkanlar, yumurtayı ana/dişi yumurtlar, erkek değil. Tohumdan çoğalanlar da toprak ana’nın marifetiyle çıkarlar. Ana’nın şakası olur mu hiç? Elbette olmaz! Hz. Musa (A.S.)’ın Cennetteki komşusu, anasının duâsını alan bir kasaptır.Sufilerden Bilâl Havvas diyor ki: Çölde yürüyordum. Yanımda biri belirdi. Hızır olabileceğini düşündüm. Sonra bu zata:


-ALLAH (c.c.) için söyle! Sen kimsin? dedim.


-Hızırım, dedi.


-Seni görmeme vesile olan amelim nedir? dedim.


-Annene yaptığın iyiliktir, diye cevap verdi.


Neslin selâmeti için devlet ve millet olarak üç kesime çok önem vermemiz şarttır: 1- Ana. 2- İmam. 3- Öğretmen.


Bu üç varlığı tartışılmaz bir otorite ve saygıya muhatap kılmalıdır. Aralarındaki dengeyi ve ilişkiyi iyi kullanmalıdır
• Kelimelerle anlatılamayan fedakarlık ve karşılıksız sevgiyi, tarif et desen bana: Heralde sadece "ANNE" derdim
• Meger dilimdeki ve beynimdeki en güzel kelime senin adınmış. Sana her seslenişimde ya acım dinmiyor yada sevgim coşuyor..
.
ANNELER GÜNÜNÜZ  KUTLU OLSUN

Daha Fazla Lezzet

özel günler 2656979341989335830

Yorum Gönder

9 yorum

Mutfak Dili dedi ki...

Anneler gününüz kutlu olsun. Her zaman beklerim . Allaha emanet olun

Muhterem'le Afiyetle dedi ki...

Dilek Hanım,
Çok güzel, tam anlamı ile bugünü anlatan bir yazı olmuş.
Anneler bir gün değil, hergün hatırlanacak en değerli varlığımız.

Anneler gününüz kutlu olsun.

Ballı Cimcime dedi ki...

Bu ne güzel bir paylaşım olmuş arkadaşım, daha nice anneler gününde sağlıkla yavrularımızın yanında olmayı nasip etsin Rabbim. Sevgilerimle..

gümüşlerin hobi dünyası dedi ki...

yorumunuz için çok teşekkür ederim.bende sizin anneler gününüzü kutlarım

Disalce dedi ki...

güzel bir yazı olmuş...

anneler günün kutlu olsun canım...

öpüyorum seni..

Özlem23 dedi ki...

Çok güzel bir paylaşım olmuş,teşekkürler,anneler gününüz kutlu olsun,selam ve dua ile...

nanekokusu dedi ki...

anneler gününüz kutlu olsun sevgiler.

Cahide dedi ki...

Ablacım çok güzel bir yazıymış sağolasın.
anneler gününü değil ama harika anneliğini kutluyorum.keşke herkes senin gibi bir anne olabilse.seni seviyorum güzel anne...

Adsız dedi ki...

Dilekciğim,
çok güzel bir yazı paylaşmışsın,Rabbim annelerimizin kıymetini bilenlerden ve hayır dualarını alan salih evlatlardan eylesin hepimizi(amin).
sevgilerimle...

SİTEMİZE ABONE OLUN

Image and video hosting by TinyPic

facebook twitter instagram youtube

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI
Erzurum'luyum Malatya'nın geliniyim.Evli ve 3 çocuk annesiyim.Mutfakta zaman geçirmek,değişik tarifler denemek ve bunu sizlerle paylaşmak çok güzel,lezzetin dili dilekhaniminmutfagi.com da

Bu Blogda Ara

BURALARDAYIZ

İNSTAGRAM

FACEBOOK

PİNTERST

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item