YEMEKLERE VE ÖZELLİKLE TATLILARA TUZ NEDEN KONUR ?

   ---Tuz, sadece lezzet almamıza vesile olan bileşik değil, besinlerin kana geçmesini sağlamada vazifelendirilmiş önemli bir moleküldür....


   ---Tuz, sadece lezzet almamıza vesile olan bileşik değil, besinlerin kana geçmesini sağlamada vazifelendirilmiş önemli bir moleküldür. 

---Tuzun hem bir iştah vesilesi, hem de beslenmenin temel şartı olması, tesadüfen ortaya çıkmış olamaz. Yüce Yaratıcı, tuzu sadece lezzeti duymamıza vesile olan tat duyusu için yaratmamıştır.
--- Meselâ, ayran veya haşlanmış patatesteki besleyici moleküllerin bağırsaklardan emilmesi, sebepler plânında tuzsuz mümkün olmadığından, Rezzâk-ı Kerîm, beden sağlığının devamlılığında önemli olan tuzu, insanların besinlerle birlikte almalarını teşvik etmek için, ona lezzet ve tat verme görevi de yüklemiştir.
 ---Zevk ve lezzetler, bu hissi işleten uyarıcılardır. Yemeklere ve özellikle tatlılara  tuz konulmasının hikmeti, bağırsaklardan besinlerin emiliminin sağlanmasıdır.
---Tuz gibi bol ve basit bir yapıya sahip moleküllere yüklenen bu hikmetli vazifeler, hiçbir şeyin boş ve abes yaratılmadığını, her şeyin bir plân ve program dahilinde yürütüldüğünü akıl sahiplerine göstermektedir.
 ---Tuzun  tatlıda ki şekeri daha belirgin hale getirmesinden dolayıdır.Mesela sütlaç, aşure gibi tatlılara tuz katılmazsa tadında bir yavanlık, eksiklik oluyor.Bu tatlı hamurda da böyledir hamurun daha iyi kabarmasını sağlıyor yani tuz bu eksiği gideriyor.
--- Bu mükemmel fonksiyonlardaki dakik işleyişlere ait reaksiyonlar zincirinde her molekülün tam istenen yerde ve istenen miktarda bulundurulmasını hiçbir zaman akılsız ve şuursuz moleküllere veremeyeceğimize göre, bütün bu hikmetli süreçleri yerli yerinde yaratan Sonsuz İlim ve Kudret Sahibi’ni bir kere daha hatırlamalıyız.


Daha Fazla Lezzet

NEW 5995928297582434732

Yorum Gönder

PAYLAŞ

Image and video hosting by TinyPic

Sosyal Medya

facebook twitter google+ youtube

Bu Blogda Ara

BURALARDAYIZ

FACEBOOK

PİNTERST

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI:Erzurum'luyum Malatya'nın geliniyim.Evli ve 3 çocuk annesiyim.

DİLEK HANIMIN MUTFAĞI:Erzurum'luyum Malatya'nın geliniyim.Evli ve 3 çocuk annesiyim.
Mutfakta zaman geçirmek,değişik tarifler denemek ve bunu sizlerle paylaşmak çok güzel,lezzetin dili dilekhaniminmutfagi.com da

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

Tariflerini videolarını izlemek mümkün

https://www.youtube.com/channel/UCr6wUXqMHGxf4Sx5eZn9Qlw
item